Esittävän taiteen vapaan kentän päivä 5.3.

KUTSU

CirkoSirkuksen ja tanssin tiedotuskeskusEsittävän taiteen vapaat yhteisöt ry (ent. Teatterikeskus), Esitystaiteen keskus ja Todellisuuden tutkimuskeskus järjestävät keskiviikkona 5.3. klo 9-16 esittävän taiteen vapaan kentän päivän, jossa luodaan vuoden 2025 rahoituspäätösten jäljiltä yhteistä tilannekuvaa taiteilijoiden, järjestöjen ja rahoittajien kesken.

Tilaisuuteen on järjestäjien toimesta kutsuttu vuonna 2024 Taiken toiminta-avustusta saaneet ryhmät ja vuonna 2025 toiminta-avustuksen piiriin nousseet ryhmät. Kutsua voi vapaasti välittää eteenpäin myös taiteilijoille, jotka eivät tällä hetkellä ole toiminta-avustuksen piirissä.

Järjestöistä ja rahoittajista paikalle on kutsuttu Teatteri- ja mediatyöntekijöiden liitto Teme ry, Suomen Teatterit ry, Kulta ry, Jane ja Aatos Erkon säätiö, Suomen Kulttuurirahasto, Koneen säätiö, Jenny ja Antti Wihurin säätiö, Svenska Kulturfonden, Alfred Kordelinin säätiö, Säätiöt ja rahastot ry, Helsingin kaupunki, Taike ja Opetus- ja kulttuuriministeriö.

Tilaisuudessa on kahvi- ja lounastarjoilu.

Aamupäivän ohjelma taiteilijoille ja taiteilijoita edustaville tuottajille, toiminnanjohtajille, ym.:

9.00 Alustus
9.30 Kentän sisäinen pyöreiden pöytien keskustelu tilannekuvan luomiseksi.
10.30 Kahvitauko. Moderaattorit vetävät yhteen pöytäkohtaiset keskustelut.
11.00 Yhteenvedon läpikäynti aamupäivän osallistujien kanssa, mahdolliset täydentävät huomiot

Iltapäivän ohjelma taiteilijoille, järjestöille ja rahoittajille:

12.30 Lounas
13.30 Tulevaisuuden toiveet kentältä: Taiteilijapuheenvuorot
14.00 Aamupäivän yhteenvedon esittely rahoittajille ja päättäjille
14.30 Yhteinen keskustelu yhteenvedon pohjalta
15.30 Keskustelun yhteenveto
16.00 Tilaisuus päättyy

Päällimmäiset kysymykset

Päivän ohjelma on tiivis, jotta tilannekuva ehditään koota sekä tuoda keskusteluun. Valmistaudu tilaisuuteen miettimällä etukäteen seuraavia kysymyksiä itsesi tai organisaatiosi kannalta:

  • Mikä on tilanteenne rahoituspäätösten jäljiltä ja mitä se käytännössä tarkoittaa toiminnallenne?
  • Mitä kohti pyritte tulevaisuudessa / mitkä ovat strategiset painotuksenne seuraavan kolmen vuoden aikana?
  • Jos voisit toivoa yhtä asiaa juuri nyt, mikä se olisi?

Ilmoittaudu tilaisuuteen

Osallistujien enimmäismäärä on 60. Pyrimme eri taiteenalojen sekä Taiken toiminta-avustuksen piirissä olevien ja projektirahoituksella toimivien taiteilijoiden kattavaan edustukseen. Tämän johdosta osallistujia ei välttämättä hyväksytä ilmoittautumisjärjestyksessä, mikäli ilmoittautuneita on yli 60.

ILMOITTAUTUMINEN